שנת המהפך הקטן

אלכס פרידמן, יוזם ומוביל מחאת ״נכה, לא חצי בנאדם״, מראשוני המשתתפים ב״הכל בראש״ מספר בטור מיוחד על השינוי שחולל ״הכל בראש״ בחייו: ״אני לא מדמיין את עצמי מוביל את מחאת הנכים, ללא המכשיר המופלא אשר מעניק לי עצמאות, ביטחון ופשוט עושה אותי מאושר״

 

אם היו שואלים אותי לפני שנה איפה אני רואה את עצמי בעוד שנה, סביר להניח שהייתי עונה משהו בסגנון "כותב את הפרק החמישי של הספר שלי, כותב שירים לאירוויזיון, כותב סטטוסים מצחיקים בפייסבוק. כרגיל, חי את הכתיבה ומנסה להגשים את כל החלומות."

בשנה החולפת קרו כל כך הרבה דברים שבכלל לא יכולתי לדמיין שיקרו. אני האזרח הקטן, אדם עם מוגבלות קשה, קשיי דיבור ומלא בעיות אחרות, מוביל את מחאת הנכים בישראל. הכול התחיל בתחילת חודש ינואר, אני נכנס לאתר ביטוח לאומי לבדוק בכמה שקלים בודדים עלתה קצבת הנכות השנה ומגלה 0 עגול. הסכום המגוחך גם כך, 2,342 ש"ח, לא עלה אפילו בשקל. במקביל אני רואה ניסיונות כושלים של ארגוני נכים למחות, קורא כתבה על ניסיון התאבדות של נכה, ומחליט לעשות מעשה. לאחר שיחה קצרה ותומכת עם אבי לן, מנהל העמוד "סטטוסים מצייצים" ז"ל, אני מצטלם עם שלט "נכה, לא חצי בן אדם" והתמונה מציפה את הרשת. אלפי אנשים מצטלמים עם השלט לאות תמיכה, עשרות ראיונות בתקשורת והרבה אנשים טובים באמצע הדרך. זו תקופת בחירות ואני התמים מתחיל להבין עד כמה לציבור הנבחרים לא אכפת מהנכים.

חודשיים אחרי, בעזרתם של עשרות מתנדבים ובראשם חברי היקר חנן טל, אני נואם על בימת כיכר רבין בעצרת ענק לאות תמיכה והזדהות במאבק להעלאת הקצבה. ח"כים רבים פוקדים את האירוע, ביניהם קארין אלהרר (יש עתיד), יואב קיש (ליכוד) ואילן גילאון (מרצ). שלושתם מתגייסים לטובת המאבק. שבועיים אחרי אני מבקר לראשונה בחיי במשכן הכנסת. מתחילים לעבוד. מוגשת הצעת החוק "קצבת נכות בגובה שכר מינימום". החודשים חולפים, עשרות פגישות, נסיעות, מאמצים פיזיים, נפשיים וכלכליים, השתתפות בכנסים של השדולה להעצמת האזרח בביטוח הלאומי (בהובלת ח"כ קארין אלהרר), שיתופי פעולה עם ארגונים, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים ואף פגישה מרגשת ותומכת עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין.

עשרה חודשים אחרי, שר הרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון מקדמים פגישה משותפת. השעה 19:00, מנכ"ל משרד האוצר, בכירי האוצר והרווחה, מנכ"ל ביטוח לאומי, בכירי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, אני וצוותי, מכונסים במקום אחד. לראשונה מזה 12 שנים דנים בהעלאת קצבת הנכות בישראל. מגיעים להבנות חשובות ומתחילים לעבוד מול אגף התקציבים.

שבועיים אחרי הפגישה ההיא, פגישה מרגשת נוספת – הפעם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. האיש שהערצתי בילדותי, אך גם האיש שהקפיא את הקצבאות בהיותו שר האוצר. אני חנוק, לא מצליח לדבר. נזכר שאני בכלל לא אמור לדבר, מטרת הפגישה אחרת, קידום הפרויקט החברתי החשוב "הכל בראש", שאותו אני זוכה ללוות מתחילת השנה.

"הכל בראש" הוא פרויקט חלוקה ארצי של טכנולוגיית Sesame Enable, המאפשרת לאנשים עם מוגבלויות שימוש בסמארטפון באמצעות פקודות קול ותנועות ראש. היכרותי הראשונה עם המכשיר הייתה כשעוד היה מיזם מימון המונים באתר אינדיגוגו. בהמשך זכתה Sesame Enable בפרס יוקרתי בארה"ב והמייסד, עודד בן דב, החליט לתרום מכשירים בסכום שנאסף בפרויקט המימון. כך הפכתי להיות אחד המשתמשים הראשונים של המכשיר. רבים לא יודעים, אבל לפני עשר שנים לערך הייתי פריק של טלפונים סלולאריים, אחד כזה שמחליף מכשירים כל חודש, בקיא בכל הפרטים והמפרטים. אינציקלופדיה מהלכת. סליחה, מתגלגלת. החמרה במצב הרפואי והחלשה בידיים הובילה לכך שכבר לא יכולתי לאחוז באף מכשיר ונאלצתי לוותר על אהבתי. ההופעה של Sesame Enable החזירה אותה לחיי. התזמון גם הוא היה מושלם, אני לא מדמיין את עצמי מוביל את מחאת הנכים, עם כל עשרות הטלפונים והמיילים, ללא המכשיר המופלא אשר מעניק לי עצמאות, ביטחון ופשוט עושה אותי מאושר. לאחרונה עמותת "בית איזי שפירא" וגוגל אימצו את הטכנולוגיה הזו, במסגרת פרויקט "הכל בראש", ובשנה הקרובה תחולק הטכנולוגיה של  Sesame Enable לאלפי ישראלים בחינם בחינם.
זו הייתה שנת המהפך הקטן בחיים שלי, שנת המהפך הקטן במודעות הציבורית לבעיות של אנשים עם מוגבלויות, שנת המהפך הקטן בטכנולוגיה למען אנשים עם מוגבלויות. שנת המהפך הקטן, כי המהפך הגדול יקרה ביום שאלפי אנשים עם מוגבלויות יהיו מאושרים – נכה, לא חצי בן אדם!