העתיד עושה לכם עיניים

כך תוכלו לקבל בחינם את הפיתוח שמחלקים גוגל ובית איזי שפירא, המאפשר לבעלי מוגבלויות להפעיל את הטלפון הנייד באמצעות תנועות ראש

במסגרת פרויקט חדש של בית איזי שפירא במימון Google, שנחשף לראשונה ב'ידיעות אחרונות', יחולקו חינם מאות רכיבים טכנולוגיים מתקדמים לאנשים בעלי מוגבלות בידיהם.

מדובר ברכיב המתחבר לסמארטפון, ומאפשר לאנשים עם מוגבלות מוטורית קשה בגפיים העליונות שמסוגלים להניע את ראשם, להפעיל סמארטפון וטאבלט באמצעות המבט בלבד. הפרויקט החברתי שנקרא 'הכל בראש', פותח בעזרת מענק של מיליון דולר מטעם Google. את הטכנולוגיה פיתחה חברת הסטארט-טפ הישראלית Sesame Enable. עד כה הצטרפו לפרויקט 500 אנשים, ביניהם כאלה הסובלים ממחלות ניוון שרירים, שיתוק מוחין ופגיעות עמוד שדרה.

״ברגע שלא יכולתי לתפעל עוד את הידיים, שיחות טלפון וגלישה באינטרנט היו אפשריות רק אם מישהו עמד לידי ותפעל עבורי את המכשיר״, מספר אלחנן גרינוולד בן ה-59, שחולה ב-ALS. ״בזכות הטכנולוגיה שמחולקת ב'הכל בראש' חזרתי להיות עצמאי. אחרי אימונים ותקופת הסתגלות לטכנולוגיה אני יכול לבצע לבדי את כל הפעולות שמציע הסמארטפון״.

"סוף סוף אני יכולה להשתמש בטלפון לבדי", סיפרה שני אשכול בת ה-12 הלוקה בשיתוק מוחין. "הפרויקט הזה מאוד עוזר למי שלא יכול להזיז את הגוף".

ZC8A0489

בעוד שלושה חודשים יסתיים פרק החלוקה של הפרויקט, וכעת מבקש צוות ״הכל בראש״ להגיע לכל אדם רלווונטי שטרם קיבל את הטכנולוגיה. ״יש לנו 15 אנשי צוות שפרוסים בכל רחבי הארץ וערוכים להגיע לכל נקודה שבה נמצא אדם שביכולתנו לשפר את איכות חייו״, מסביר רון קורמוס, מנהל הפרויקט. ״מאחורי הצוות עומדים ומסייעים ללא הפסקה עשרות אנשי המקצוע המעולים של בית איזי שפירא, המלוות המדהימות מ-Google וכמובן הצוות של Sesame Enable, שמשדרג את הטכנולוגיה בהתאם למשובים של משתתפי הפרויקט״.

הטכנולוגיה שמחולקת במסגרת ״הכל בראש״ מיועדת לאנשים עם מוגבלות מוטורית קשה בגפיים העליונות, שמסוגלים להניע את ראשם וכך לתפעל את הסמארטפון או הטאבלט. הטכנולוגיה מבוססת על אפליקציה הניתנת להפעלה באמצעות רכיב טכנולוגי חיצוני המתחבר למכשיר בתקשורת Bluetooth. לאחר הפעלת האפליקציה, מופיע על מסך הסמארטפון או הטאבלט סמן של עכבר, אשר נע בהתאם לתנועות הראש של המשתמש.

"טכנולוגיה היא כלי פורץ מגבלות והסיפורים המרגשים שמייצר 'הכל בראש' מדי יום מוכיחים זאת בצורה הטובה ביותר״, אומרת יעל אלשטיין, מנהלת המרכז לייעוץ טכנולוגי בבית איזי שפירא. ״הפרויקט הזה גם ממחיש את הכוח העצום שטמון בשיתופי פעולה בין המגזר העסקי למגזר החברתי, ואני מקווה ומאמינה שהחיבור המוצלח בין Google ובין בית איזי שפירא יהווה מודל לעוד הרבה מיזמים מופלאים כאלה״.

• ניתן להירשם לפרויקט באתר ״הכל בראש״- www.hakol-barosh.org.il או במוקד הארצי שמספרו: 0733-730000